2017’deki saldırı İspanya gizli servisi tarafından düzenlenmiş

İspanya‘nın Barselona kentinde 17 Ağustos 2017‘de bir saldırı meydana gelmişti. 16 kişinin ölümüne 131 kişinin de yaralanmasına neden olan terör saldırılarının arkasında İspanya gizli servisinin olduğu iddiası öne sürüldü. İspanya’da suç örgütü kurma, kara para aklama, rüşvet gibi 30 kadar suçtan yargılan emekli komiser ve iş insanı Jose Manuel Villarejo, Barselona’daki saldırının arkasında İspanya Ulusal İstihbarat Merkezinin (CNI) olduğunu ileri sürdü. Villarejo, tutuksuz yargılandığı bir davanın görüldüğü Madrid’deki Ulusal Mahkeme’ye girişi sırasında gazetecilere açıklama yaptı. İspanyol gizli servisinin bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı Katalonya’nın İspanyol devletine ihtiyacı olduğunu göstermek için farklı örgütleri kışkırttığını açıkladı. 17 Ağustos saldırısının da bunun bir sonucu olduğunu itiraf etti. Villarejo, “sonuçlarını kötü hesaplayan dönemin CNI Başkanı Felix Sanz Roldan’ın büyük hatası sonrasında 17 Ağustos’taki saldırının olduğunu” savundu.

2017-barselona-daki-saldirinin-arkasindaki-guc-ispanya-gizli-servisi

Barselona’daki terör saldırısının arkasındaki güç: İspanya gizli servisi

Amaç: Devleti İspanya gizli servisine muhtaç duruma düşürmek

Villarejo,”Emekli olsam da tutuklanmama (Kasım 2017) kadar CNI ile çalışmaya devam ettim. Amaç hiçbir zaman bir terör saldırısını teşvik etmek değildi elbette ama birçok kez suç örgütlerini kışkırttılar. Bunu, Katalonya’ya riskte olduğu görünümü vermek ve İspanyol devletine ihtiyacı olduğunu göstermek için yaptılar.” açıklamasını yaptı. İspanya’da 3 Kasım 2017 ile 3 Mart 2021 tarihleri arasında tutuklanarak cezaevine konan Villarejo’nun ortaya attığı iddialar, bu kişinin “yalan ve olayları çarpıtan” ifadeler verdiği gerekçesiyle ülkedeki koalisyon hükümetinde karşılık bulmadı. Buna rağmen iddiaların araştırılmasını isteyen Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Pere Aragones, sosyal medya hesabından “17 Ağustos her zaman hatırlayacağımız bir barbarlıktı. Eğer Villarejo’nun sözleri doğruysa hemen açıklama yapılması gerekir. Devletin nasıl çalıştığını biliyoruz. Bu yüzden iddiaların araştırılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

17 Ağustos 2017 saldırısında 16 kişi hayatını kaybetti, 130’dan fazla kişi de yaralandı

Barselona ve Cambrils’de 17 Ağustos 2017’de yaşanan saldırılarda toplam 16 kişi hayatını kaybetmiş (15’i Barselona’da), 130’dan fazla kişi de yaralanmıştı. Cambrils’de polis çevirmesine takılan şüpheli 5 terörist çıkan çatışmada öldürülmüştü. İspanya gizli servisinin düzenlediği olaylardan bir gün önce, Barselona’nın güneyindeki Alcanar ilçesinde bir evde patlama meydan gelmişti. Aralarında Fas vatandaşı ve Katalonya bölgesindeki bir camide imam olan Abdelbaki Es Satty’nin de olduğu 2 kişi hayatını kaybetmişti. 6 kişi de yaralanmıştı. Yürütülen soruşturmalarda terör saldırılarını organize edenlerin bu evde ölen 2 kişi olduğu açıklanmış, yargılama sonunda Fas vatandaşı 3 kişi (Said Ben İazza, Driss Oukabir, Muhamed Houli) 8, 46 ve 53 yıl hapis cezaları almıştı.