New York Valisi Cuomo tacizden vazgeçmiyor

Amerika Birleşik Devletleri‘nde (ABD) New York Valisi olan Andrew Cuomo’ya yönelik taciz iddiaları devam ediyor. Amerikalı Vali Cuomo, daha önce eski danışmanı olan 2 kadını taciz ettiği iddialarıyla gündeme gelmişti. Cuomo’un kadınlara yönelik cinsel tacizde bulunduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi. New York Valisi tarafından tacize uğradığını iddia eden kadınların sayısı böylelikle 3’e yükselmiş oldu. Fotoğrafçılık yapan 33 yaşındaki Anna Ruch adlı kadın, New York Times’a açıklamada bulundu. Ruch yaptığı açıklamada New York Valisi Cuomo tarafından tacize uğradığını iddia etti, Cuomo’un kendisine “şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu” söyledi. Yaptığı açıklamada olayın 2019 yılının Eylül ayında katıldığı bir düğünde gerçekleştiğini bildirdi. Genç fotoğrafçının açıklamasının ardından, Andrew Cuomo’ya tepkiler daha da büyüdü.

Genç kadını öpme girişiminde bulunduğu iddia edildi

Ruch, katıldıkları düğün dışında valiyle hiç tanışmadığını ve karşılaştığı hareket sonrasındaki şaşkınlığını dile getirdi. Cuomo, kalabalığın içinde elini Ruch’ın beline ve yüzüne koyduktan sonra Ruch’a kendisini öpme talebinde bulunduğunu da belirtti. Vali, kadını öpmek için yaklaşırken genç kadın da kendisini geri çektiğini ifadelerine ekledi. Cuomo için cinsel taciz iddiasında bulunan kadınların sayısının artmasıyla birlikte, medya ve halk dışında kendi partisinden de tepkiler yükselmeye başladı. Son olayla birlikte, valinin artık görevine uygun olmadığı ve istifa etmesi gerektiği düşünüldü. Cuomo’ya istifa çağrısında bulunan isimler ise New York Kongre üyesi Demokrat Kathleen Rice ve New York Şehir meclisi üyesi Antonio Reynoso oldu.

Daha önce de 2 kadını taciz ettiği söylenmişti

Vali Cuomo’un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021 yılında “Medium” isimli internet sitesinde bir makale yayımlamıştı. Bu makalede, Vali Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine yakınlaşarak uygunsuz hal ve tavırlar sergilediğini iddia etmişti. Cuomo’un eski danışmanı olan ve 27 Şubat tarihinde New York Times’a açıklama yapan 25 yaşındaki Charlotte Bennett ise 63 yaşındaki Cuomo’un daha öncesinde kendisine cinsel içerikli ve rahatsız edici bazı sorular sorduğunu iddia etmişti. Cuomo adının geçtiği bu olaylardan sonra 28 Şubat tarihinde bir yazılı açıklama yaptı. Bu açıklamada ise yapmış olduğu hareketlerinin “istenmeyen bir flört olarak yanlış yorumlandığını”, çevresindeki insanlara daha mesafeli yaklaşacağını belirterek, özür dilemişti.

vali cinsel taciz