Almanya’da Türk avukatın bilgileri sızdırıldı

Almanya’da Türk avukatın adres bilgileri sızdırıldı. Yaklaşık 3 yıldır tehdit mektupları alan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’ın gizli kalması gereken ikametgah adresinin Hessen eyalet meclisi üyelerine bildirildiği ortaya çıktı. Frankfurter Rundschau gazetesinin yayımladığı haberde, Kassel valisi Walter Lübcke cinayetini araştıran eyalet meclis komisyonu belgelerinde Seda Başay Yıldız’ın adresi ile kızının gittiği kreşin adres bilgileri bulunduğu açıklandı. Seda Başay Yıldız’a ait gizli kalması gereken bilgilerin aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partili üyeler tarafından da öğrenilmiş olduğu kaydedildi. Seda Başay Yıldız da konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 3 yıldır tehdit mektubu almasına rağmen Almanya gibi bir ülkede böyle bir olayın yaşanmasına tepkili olduğunu belirtti. Yıldız, kendisinin de bu durumu gazete haberinden öğrendiğini söyledi.

Almanya'da Türk avukat

Almanya’da Türk avukatın adresi meclis üyelerine bildirildi

Almanya’da Türk avukat endişeli olduğunu söyledi

Almanya’da Türk avukat Seda Baş Yıldız şöyle konuştu. “Daha önceleri bize ‘adresiniz yakın çevrenizden yayılmış olabilir’ denmişti. Ancak bugün görüyoruz ki gizli kalması gereken benim ve ailemin tüm adres bilgileri eyalet meclis üyelerinde var. Demek ki çevremden yayılan bir bilgi yok.” diye konuşan Yıldız, tedirginliğini belirtti. 2019 yılında ırkçı bir Alman Vali Walter Lübcke’i öldürmüştü. Seda Başay Yıldız’ın cinayetiyle hiçbir ilgi ve alakası olmamasına rağmen ismi araştırma komisyonunda geçmişti. Yıldız bu konuya da şaşırdığını ve bunun hangi gerekçeyle yapıldığını bilmediğini bu konuyu araştıracağını söyledi.

Almanya’da Türk avukat daha önce de tehdit edildi

Almanya‘da 2000-2007 yılları arasında NSU terör örgütü 8’i Türk toplam 10 kişiyi katletti. NSU terör örgütü davasının müdahil avukatlarından olan Seda Başay Yıldız ise defalarca kez tehdit mektupları aldı. Yıldız’a ilk kez Ağustos 2018’de faksla “NSU 2.0” imzasıyla ırkçı ve tehdit içerikli bir yazı gönderildi. Bu durumun üzerine soruşturma başlatıldı. İnceleme kapsamında Yıldız’ın nüfus bilgilerine Frankfurt polis karakolundaki bir bilgisayardan ulaşıldığı tespit edilmişti. Yıldız’ın kimlik bilgilerine ulaşıldığı sırada bilgisayara erişebilen polis memurlarının, internet üzerinden grup oluşturdukları ortaya çıktı. Polislerin birbirlerine gamalı haç ve Hitler’in fotoğrafları ile yabancı düşmanlığı içeren mesajlar gönderdiği belirlendi. 6 polis memuru hakkında soruşturma başlatıldı ve polisler geçici olarak görevden alındı. Yıldız’a “NSU 2.0” imzasıyla tehdit mektubu gönderdiği söylenen bir kişi de mayıs ayında Berlin’de tutuklandı. Zanlının, Yıldız’ın adres bilgilerine nasıl ulaştığının tespit edilemediği bildirildi. Seda Başay Yıldız, NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) terör örgütü davasında, 2000 yılında katledilen Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapmıştı.