Almanya’da eski askerlerin darbe planladığı ortaya çıktı

Fransa, binlerce askerin imzaladığı ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a ülkede iç savaş çıkacağı uyarısının yapıldığı bildiriyi tartışırken, Almanya’da da emekli askerlerin Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulaması üzerinden bir araya geldiği ve Berlin’de ayaklanma ile darbe planladıkları ortaya çıktı. Haber önce Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde yayımlandı. Daha sonra da güvenlik birimlerince de doğrulandı. “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında toplanan ortalama 13 bin emekli ve eski asker, Covid-19 (koronavirüs) salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren ve salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı ve Berlin’de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartmak için hazırlıklar yaptı. Emekli askerler sonra da devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları hakkında konuştu.

almanya darbe planı

Hollanda’daki benzer bir oluşumu örnek almışlar

Güvenlik kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre; eski askerler dışında, “Reichbürger” olarak bilinen ve Almanya’nın 1937 yılındaki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de darbe planına dahil olduğu belirtildi. Grupta Alman ordusundan emekli askerlerin yanı sıra, 1990’da kapatılan eski Doğu Alman Ordusu’nda görev almış askerlerin de olduğu bildirildi. Grupta yer alan ve aralarında general ve albayların da bulunduğu emekli askerlerin, faal oldukları dönemi, görev aldıkları birimleri, ulaştıkları rütbeleri ve aldıkları madalyaları yayınlamaları dikkat çekti. Uzmanlar grup içinde yapılan yazışmaları değerlendirdi. Üyelerin Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek aldıkları kaydedildi. Hollanda’da geçen Ocak ayında salgın kısıtlamalarına karşı düzenlenen ve Amsterdam’ın yanı sıra Lahey ve Rotterdam gibi birçok şehirde düzenlenen protestolarda yağma olayları yaşanmıştı ve göstericiler ve polis arasında çatışma çıkmıştı. Hollanda hükümeti, gösterilere sosyal medya üzerinden organize olan emekli asker ve polislerin katıldığını söylemiş, göstericilerin gözaltına alınmasını engellemek için polisle göstericiler arasına girdiklerini duyurmuştu.

“Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor”

Almanya’daki grubu kuran, ismi gizli emekli askerin diğer grup üyelerine “Asker olarak vazife yemini ederken, Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şimdi bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor” şeklinde bir mesaj gönderdiği bildirildi. Diğer bir grup yöneticisi ise “Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız” şeklinde konuştu. Başka bir üye de “Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor” dedi ve bu kişinin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Brandenburg Eyalet Parlamentosu milletvekili Daniel Freiher von Lützow olduğu açığa çıktı.