Almanya’da aşırı sağın yükselişi korkutuyor

Almanya’da aşırı sağın yükselişi ülkede yaşayan halkı tedirgin ediyor. Ülkede aşırı sağcıların sayısı her yıl artıyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda aşırı sağ yanlıların sayısının tehlikeli boyutlara ulaştığı kaydedildi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Seehofer, 2020 yılında 2019’a göre aşırı sağ yanlıların sayısının yüzde 4 arttığını söyledi. Buna bağlı olarak da ülkede 33 bin 300 aşırı sağcı bulunduğu belirtildi. Almanya’da aşırı sağın yükselişi ile birlikle ülkede tehlike çanları da çalmaya başladı. Nitekim aşırı sağcılar, ülkede var olan ırkçılığı daha da körüklüyor. Aşırı sağcı ırkçıların, aşırılıkçı olmayan kişilerle birlikte defalarca kez yan yana gösteri yaptıklarını da bildiren Seehofer, gösterilerin koronavirüs salgını döneminde yapıldığını söyledi. Seehofer, ayrıca aşırılıkçı olmayanların aşırı sağcıların eylemlerine artık tepki göstermediğini de açıkladı.

Almanya'da aşırı sağın yükselişi

Almanya’da aşırı sağın yükselişi korkutuyor

Almanya’da aşırı sağın yükselişi nedeniyle partiler suçlandı

Almanya‘da aşırı sağın yükselişi ırkçı partilerin suçlanmasına neden oldu. Ülkedeki İç İstihbarat Teşkilatı Anayasayı Koruma Federal Dairesi (BfV) ülkede aşırı sağın yükselişi ile ilgili yıllık rapor yayımladı. Yayımlanan rapora göre, Almanya’daki aşırı sağcı ırkçıların yaklaşık yüzde 40’ının şiddete başvurduğu söylendi. BfV’nin başkanı olan Thomas Haldenwang, son yıllarda ülkedeki radikalleşmenin çoğundan sözde “Yeni Sağ”ın sorumlu olduğunu açıkladı. Haldenwang “Yeni Sağ, şiddet yanlısı aşırı sağcıların eylemleri için ideolojik gerekçe sağlıyor. Almanya’da büyük bir nüfus değişimi olduğunu ve buna direnilmesi gerektiğini sabahtan akşama kadar anlatıyorlar” diye konuştu.

Almanya’da aşırı sağın yükselişi tedirginliği artırdı

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi başkanı Josef Schuster de Almanya’da aşırı sağın yükselişi ile ilgili konuştu. Schuster, son BfV raporuyla alakalı “Almanya’daki Yahudi yaşamına yönelik tehdidin şok edici boyutunu gösterdiğini” ifadelerini kullandı. Schuster, güvenlik kurumlarının, yargı makamlarının, sağcı popülistleri yakından takip ederken antisemitizm ve aşırılığa karşı harekete geçmeleri gerektiğini söyledi. Schuster, aşırı sağcı ırkçı Almanya için Alternatif Partisi’ni ve bazı medya kuruluşlarını da ülkenin eylül ayında yapılacak ulusal seçimler öncesinde zaten gergin olan durumu daha da kötüleştirdiğini dile getirdi. Almanya’da artan aşırı sağcılara ne yazık ki ülkedeki ırkçı partiler de neden oluyor. Özellikle Almanya için Alternatif Partisi üyeleri bu ırkçılığın daha da artmasına neden oluyor.