Almanya’da aşırı sağcı sohbet grubuna katılan polislerin evleri arandı

Almanya’da aşırı sağcı polislerin sayısı giderek artıyor. Başkent Berlin‘de 5 polisin internet üzerinden aşırı sağcı bir sohbet grubuna katıldıkları bildirildi. Bu nedenle polislerin evlerinin arandığı açıklandı. Berlin Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Polislere yönelik sırların ifşa edilmesine ilişkin soruşturma yapıldığı bildirdi. Polislerin cep telefonları incelenirken  başka suçların da işlendiğine dair belirtilerin ortaya çıktığı ifade edildi. Yapılan açıklamada bu nedenle Berlin Savcılığı ile emniyet teşkilatı bünyesinde kurulan “Zentral” adlı ekibin 5 polis hakkında halkı kışkırtmak ve anayasaya aykırı semboller kullanmak suçlamasıyla soruşturma açtığı söylendi. Polislerin, 12 kişinin bulunduğu sohbet grubuna insanlık dışı içerikli mesajlar göndermekle suçlandığı belirtildi. Bu sebeple 5 polisin evlerinde arama yapıldığı bilgisi verildi. Açıklamada “Aramalar başarılı geçti” ifadesi kullanıldı. Kanıtların değerlendirmesinin devam ettiği ifade edildi. Ayrıca sohbet grubuna katılanlara ilişkin disiplin önlemlerinin alınmasının da incelendiği belirtildi.

Almanya'da aşırı sağcı

Almanya’da aşırı sağcı sohbet grubuna katılan polislerin evleri arandı

Almanya’da aşırı sağcı sayısı artıyor

Almanya’da aşırı sağcı sayısı yükseliyor. Bu nedenle ülkede yaşayan halk tedirgin oluyor. Geçtiğimiz yıllarda aşırı sağ yanlıların sayısının tehlikeli boyutlara ulaştığı kaydedildi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Seehofer, 2020 yılında 2019’a göre aşırı sağ yanlıların sayısının yüzde 4 arttığını söyledi. Buna bağlı olarak da ülkede 33 bin 300 aşırı sağcı bulunduğu belirtildi. Almanya’da aşırı sağın yükselişi ile birlikle ülkede tehlike çanları da çalmaya başladı. Nitekim aşırı sağcılar, ülkede var olan ırkçılığı daha da körüklüyor. Aşırı sağcı ırkçıların, aşırılıkçı olmayan kişilerle birlikte defalarca kez yan yana gösteri yaptıklarını da bildiren Seehofer, gösterilerin koronavirüs salgını döneminde yapıldığını söyledi. Seehofer, ayrıca aşırılıkçı olmayanların aşırı sağcıların eylemlerine artık tepki göstermediğini de açıkladı.

Almanya’da aşırı sağcı sayısının artması tedirginlik yaratıyor

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi başkanı Josef Schuster de Almanya’da aşırı sağın yükselişi ile ilgili konuştu. Schuster, son BfV raporuyla alakalı “Almanya’daki Yahudi yaşamına yönelik tehdidin şok edici boyutunu gösterdiğini” ifadelerini kullandı. Schuster, güvenlik kurumlarının, yargı makamlarının, sağcı popülistleri yakından takip ederken antisemitizm ve aşırılığa karşı harekete geçmeleri gerektiğini söyledi. Schuster, aşırı sağcı ırkçı Almanya için Alternatif Partisi’ni ve bazı medya kuruluşlarını da ülkenin eylül ayında yapılacak ulusal seçimler öncesinde zaten gergin olan durumu daha da kötüleştirdiğini dile getirdi. Almanya’da artan aşırı sağcılara ne yazık ki ülkedeki ırkçı partiler de neden oluyor. Özellikle Almanya için Alternatif Partisi üyeleri bu ırkçılığın daha da artmasına neden oluyor.