ABD’de binlerce evsiz sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de yaklaşık 580 bin evsiz, sokaklarda kalmaya devam ediyor. ABD’deki evsizlerin sayısı salgınla birlikte büyük bir artış yaşadı. Milyonlarca kişi sokaklarda yaşamak zorunda kaldı.  Ülkedeki evsizlerin sayısı resmi rakamlara göre yaklaşık 600 bin, resmi olmayan rakamlara göre ise bir buçuk milyonun üzerinde. New York ve Los Angeles ülkede en fazla evsizin yaşadığı bölgelerden yalnızca ikisi. Ülkede en büyük evsiz nüfusa 80 bin kişi ile New York, 65 bin kişi ile Los Angeles “ev “sahipliği yapıyor. Ülkenin ve dünya siyasetinin kalbi olan Washington DC’de de yaklaşık 7-8 bin evsiz olduğu tahmin ediliyor. Beyaz Saray ve Kongre Binası evsizlerin hayatını devam ettirmek için seçtiği noktalardan bazıları. ABD’deki evsizler, yaz aylarında çadırlarda hayatlarını sürdürüyor. Kış aylarında ise genellikle mazgalların üzerinde uyuyor. Öte yandan ABD’deki evsizler, adeta ülkenin bir gerçeği olmuş durumda. Birçok kişi günlük hayatını sürdürürken yanından geçip gittiği evsizlere dönüp bakmıyor.

abd-deki-binlerce-evsiz-kis-mevsimini-sokaklarda-gecirecek

ABD’de binlerce evsiz, kış mevsimini sokaklarda geçirecek

ABD’deki evsizlerin neredeyse yarısı siyahilerden oluşuyor

Evsizlerin sayısının artmasında; insanların işini kaybetmesi, yoksulluk, aile içi şiddet, depresyon, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi sorunlar geliyor. Konuyla ilgili röportaj yapılan bir kişi, “Evsiz olmak gerçekten büyük bir zorluk ve felaket. Burada olmak ABD’de yaşamak değil. Ben işimi kaybettim ve ev ne demek gerçekten artık bilmiyorum” sözlerini sarf etti. İstatistikler evsizlerin neredeyse yarısının siyahilerden oluştuğunu ortaya çıkardı.

ABD’deki evsizlere aşılamada öncelik verilmemişti

ABD’deki evsizler , koronavirüse karşı en kırılgan topluluk olarak biliniyor. Ülkedeki evsizlerin yoğunlukla yaşadığı eyaletler ise bu grupları aşılamaya dahil etmekten kaçınıyor. Geçtiğimiz aylarda, aşılama çalışmalarında evsizlere öncelik verilmediği bildirilmişti. ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkedeki 18 eyaletin evsiz nüfusu aşılamaya dahil etmediğini açıklamıştı.  Ulusal Evsizler Koalisyonu’nun icra direktörü Donald Whitehead, evsizlerin genellikle tıbbi bakıma, maske gibi virüse karşı korunma gereksinimlerine veya enfekte olduğunda karantina alma imkanına sahip olmadığı açıklamalarında bulunmuştu. The Guardian’a ropörtaj veren Whitehead, “ABD’de 3 buçuk milyon evsiz var. Bunların çoğu aşısız bırakılıyor ve yıl sonunu beklemeleri söyleniyor. Bu insanların gerekli bakım ve aşılama çalışmalarına ihtiyacı var” açıklamasını yapmıştı. Evsiz insanlara öncelik verilmemesi, son derece savunmasız bir nüfusu daha da korumasız bırakıyor ve ırksal eşitsizlikleri daha da artırıyor.