ABD ordusundaki cinsel taciz vakalarının arttığı tespit edildi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ocak ayında göreve geldikten sonra, ordudaki cinsel taciz olaylarının incelenmesi için Bağımsız İnceleme Komisyonu’nu kurdu. Bağımsız İnceleme Komisyonu, ABD ordusundaki cinsel taciz vakalarını raporladı. Komisyonun hazırladığı rapor, ordunun komuta kademelerine yönelik ağır eleştirilere yer verdi. Ayrıca ordudaki cinsel saldırı ve taciz olaylarının bilançosu da gözler önüne serildi. Komisyonun yaptığı incelemede sonucunda son 11 yılda ordu içinde 135 bin cinsel saldırı ve 509 bin cinsel taciz vakası tespit edildi. Komuta kademesinin bu sorunu çözme konusunda da başarısız olduğu ortaya çıktı. 2010 yılında yayımlanan bir raporda da ABD ordusundaki cinsel taciz sorununun çözümü için 10 yıla yakın bir süre gerektiğinin belirtildiği hatırlatıldı.  “Ancak aradan geçen 11 yıl içinde Savunma Bakanlığı, yaklaşık 135 bin (65 bin 400 kadın ve 69 bin 600 erkek) muvazzaf askerin cinsel saldırıya uğradığını ve yaklaşık 509 bin (223 bin kadın ve 286 bin erkek) muvazzaf askerin ise cinsel tacize maruz kaldığını tahmin ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

ABD ordusundaki kadın askerler tacize uğruyor

ABD ordusundaki binlerce askerin cinsel saldırıya veya tacize maruz kaldığı belirtildi. Raporda ordudaki kültürün herhangi bir şekilde değişmediğini düşündüğü aktarıldı. Savunma Bakanlığı Başmüfettişliğinin, konuyla ilgili onlarca rapor hazırladığı, buna rağmen hiçbir sonuç elde edilemediği gözler önüne serildi. Raporda vakaların 2016 yılında kısmen azaldığı ifade edildi. 2018’deise  13 bini kadın 7 bin 500’ü erkek olmak üzere 20 binden fazla askerin cinsel taciz veya saldırıya maruz kaldığı ifade edildi. Aynı yıl cinsel tacize uğrayan kadın askerleri ihbarlarının yüzde 44 attığı vurgulandı. Ancak bu oranın erkeklerde daha düşük olduğu bildirildi. Raporda, yıllık ortalama 8 bin cinsel taciz ihbarının yapıldığı kaydedildi. 2020 yılında ise ihbar sayısının 1781’de kaldığına vurgu yapıldı.

abd ordusundaki taciz

ABD ordusundaki cinsel taciz vakaları raporlandı

ABD ordusundaki cinsel taciz vakalarını görmezden geldiler

ABD ordusundaki cinsel taciz vakalarını gözler önüne seren raporda, “Komuta kademesi Amerika’nın kız ve oğullarını yüzüstü bıraktı ve askerler bunu biliyor.” değerlendirmesinde bulunuldu. Cinsel taciz olayları incelemesinin, orduda güvenin kırıldığını da gösterdi. Askeri yargı sisteminin cinsel taciz konuları konusunda yetersiz olduğu ve komutanların başarısız olduğu gerçeğini ortaya çıkardığı ifade edildi. Bu olayların sonuçları itibariyle orduda insan kaynağına zarar verdiği ve kurbanların çok ağır psikolojik bir yükün altına girmesine neden olduğuna dikkat çekildi.