ABD öğrencilerin özel hayatını ihlal ediyor

Pandemi geçen yıl başladığında, dizüstü bilgisayarlara veya internete erişimi olmayan milyonlarca Amerikalı aile de dahil olmak üzere sayısız eşitsizlik biçimi ortaya çıktı. Bazı gecikmelerden sonra, ülke çapındaki okullar harekete geçti. Öğrencilerin uzaktan öğrenmesini sağlamak için tablet ve bilgisayar dağıttı. Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin yaptığı araştırma, ABD’de ücretsiz dağıtılan tablet ve bilgisayarların izlendiğini ortaya çıkardı. Yani bu araştırmaya göre:”ABD öğrencilerin özel hayatını gözetliyor.” Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin (CDT) son araştırmasına göre, okulların öğrencilere tablet, dizüstü bilgisayar sağladığını bildirdi. Bu durum okulların dijital erişimdeki eşitsizlikleri kapatma girişiminin bir örneği olarak gözükse de, ortada bir hak ihlali söz konu. Asıl sorun şu ki, bu elektronik cihazların çoğu öğrencileri izlemek için kullanıldı. Hatta onları korumak adına özel sohbetler, e-postalar ve belgeler taranıyordu.

abd-ögrencilerini-izliyor

ABD ücretsiz dağıttığı tablet ve bilgisayarlardan öğrencileri gözetliyor

ABD öğrencileri cihazlardaki yazılımı biliyordu

Ankete katılan öğretmenlerin %80’inden fazlası ve ankete katılan lise öğrencilerinin %77’si bu cihazlarda gözetim yazılımı kullandığını söyledi. Bir okul yöneticisi CDT araştırmacılarına, “Dışarıda intihar, kendine zarar verme ve bu tür şeyler hakkında fikirleri olan öğrencilerin olduğunu biliyorduk. Ben bir öğrenciyi intihar etmekten kurtarabilirsem, o platformun ödediğimiz her kuruşa değdiğini düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu. Bir öğrenci, kendilerine zarar vermeyi düşündüklerini veya evde bir sorun olduğunu söyleyerek başka bir öğrenciyle e-posta gönderir veya sohbet ederse, mesajları gerçek zamanlı olarak izleyen bir yapay zeka botu veya bir insan moderatör, bir öğretmene veya yöneticiye bir uyarı gönderebilecekti. Öğretmenin dakikalar içinde araya girmesine ve her şeyin yolunda olup olmadığını sormasına izin verilecekti.

ABD öğrenci ebeveynleri endişeli

Okullar ve ebeveynler mahremiyet konusundaki endişelerini dile getirdi. Tüm bu izlemenin sonucunun güvenlik olup olmadığı hala tartışma konusu. Bu gözetim gerçekten de öğrenciler için daha mı güvenli? Anketler, öğrencilerin çoğunlukla izlendiklerinin farkında olduklarını, ancak kapsamın tam olarak farkında olmadıklarını ortaya çıkardı. Bu programlarda, öğretmenlerin, okul saatleri bittikten sonra bile öğrencilerinin ekranlarına doğrudan erişimleri var. Bu durumda, öğretmenler ve yöneticiler, bilgisayarların kontrolünü uzaktan ele geçirebilecek ve sorunlu sekmeleri kapatabilecekti. Bu, çocukları güvende hissettiriyor mu?  Yazılım şirketlerine göre gözetimin amacı, bir sorunun erken fark edilmesini ve müdahale edilmesini sağlamaktı. Ancak bu durum ABD öğrencilerinin özel hayatını ihlal etmekten başka bir durum değildir.