İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rus basın kuruluşları RT ve Sputnik’e Küresel Medya Özgürlüğü Konferansı için akreditasyon vermedi.

Rusya’nın Londra Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Rus TV kanalı RT’nin yarın Londra’da başlayacak Küresel Medya Özgürlüğü Konferansı için yaptığı akreditasyon başvurusunun reddedildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın ret gerekçesi olarak akreditasyon kotasının dolmasını gösterdiği, ancak kanalın başvurusunu haftalar önce yaptığı vurgulandı.

Ret cevabı üzerine büyükelçiliğin İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na itirazda bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bu, Rus kanalına yönelik doğrudan siyasi motivasyon taşıyan bir ayrımcılıktır.” ifadesi kullanıldı.

Dışişlerinin kararının Rus kanalına karşı bu ülkede yürütülen “karalama kampanyasında” son aşama olduğu aktarılan açıklamada, “İngiltere’de medya özgürlüğünün gerçek durumunu gösterecek daha iyi bir örnek olabilir mi? Anladığımız kadarıyla konferansın düzenleyecileri dünyanın her yanındaki medya özgürlüğünü tartışmak istiyorlar ama bu ülkedekini değil.” değerlendirmesine yer verildi.

RT’nin yanı sıra Rus haber ajansı Sputnik’e de akreditasyon verilmediği öğrenildi.