Slovakya’da 27 yaşındaki araştırmacı gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesi sonrası hükümet cinayetle ilgili bilgi paylaşanlara 1 milyon euro vereceğini açıklamıştı.

Cinayetin ardından yaşanan gelişmeler, Slovak hükümetinin bu vaadinin göz boyaması olduğunu gösterdi.

Bratislava merkezli Tvnoviny sitesinin haberine göre, üst düzey siyasetçilerin yolsuzluklarını araştıran Slovak gazetecinin öldürülmesi üzerine başlatılan soruşturmada, perşembe günü tutuklanan 7 İtalyan şüphelinin hepsi 48 saat içinde salıverildi.

Gazeteci Jan Kuciak öldürülmeden önce İtalya’nın Calabria bölgesindeki meşhur mafya örgütü Ndrangheta ile bağlantılı olduğu iddia edilen yüksek seviyedeki siyasi yolsuzluğa dair bir makale yayınlamak üzereydi.

Kuciak’ın AB yardımlarının suistimali ve diğer dolandırıcılık olaylarını araştıran haberinde, Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun danışmanlığını yapan kişilerle bağları olan bir işadamından bahsediyor. Başbakan Fico iddiaları yalanladı:”Kanıt olmadan masum insanları suçluyorsunuz.” dedi.

Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska ise araştırmacı gazeteci Kuciak’ın öldürülmesinden sonra ya hükümette büyük çapta değişikliklerin yapılması ya da erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu: “Halkta devlete karşı çok ciddi bir güvensizlik var. Sınırı aştık, geri dönüş yok.”