Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eski başkoruması Alexandre Benalla skandalının basına yansımasında büyük rol oynayan Mediapart haber sitesinin bürolarında savcılık arama yapmak istedi. Ancak gazete çalışanları “basın özgürlüğü” adına savcı ve polislerin binaya girmesine izin vermedi.

Paris Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta Benalla’ya ait olduğu iddia edilen ses kaydını yayınlayan Mediapart’a “mahremiyet ihlali” gerekçesiyle ön soruşturma açtı. Ancak Fransız yasalarına göre, ön soruşturma kapsamındaki aramalarda aranan kişinin rızası gözetiliyor, veya hakim kararının olması gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta Mediapart gazetesi Benalla ile Macron’un partisi LREM’ın çalışanı Vincent Crase arasında geçtiği iddia edilen önemli bir ses kaydı yayınlamıştı.

Benalla skandalının patlak verdiği günden iki gün sonra olduğu iddia edilen kayıtta Alexandre Benalla bizzat Macron’dan mesaj aldığını söylüyor:

Benalla: “Patron [Emmanuel Macron], dün gece bana bir mesaj yolladı, Onları yiyeceksin. Sen onlardan daha güçlüsün, bu yüzden seni benim yanıma aldım.”

Banalla’dan ses kayıtlarının yayınlanmasına tepki gelmezken, Fransa Cumhurbaşkanlığı yaptığı kısa açıklamada kayıtların gerçek olmadığını belirtti.

Benalla’nın 1 Mayıs gösterilerinde, polislerin kullandığı kaskla, etrafı polislerle çevrili halde yerde yatan bir genci darbettiğine ilişkin görüntüler Le Monde gazetesi tarafından yayımlanmıştı.

Paris Savcılığı ise Benalla hakkında “şiddet uygulamak” ve “görevini kötüye kullanmak” suçlamalarıyla ön soruşturma açmıştı.

Benalla 15 gün görevinden uzaklaştırılmış, daha sonra özel kalem müdür yardımcılığından daha düşük pozisyondaki bir idari göreve getirilmişti.