Batı Trakya’da, Gümülcine Medrese-i Hayriye okulu öğrencileri, Türkçe ders saatlerinin azaltıldığı gerekçesiyle protesto gösterisi düzenledi.

Okul Encümen Heyeti’nin kararıyla gerçekleştirilen eylemde, okula çantasız gelen öğrenciler, okul kapılarına kilit vurarak öğretmenlerin okula girmesine izin vermedi. Öğrenciler, Gümülcine’de diğer azınlık okullarında uygulanan ders programının Medrese-i Hayriye’de de uygulanmasını talep etti.

Medrese-i Hayriye Encümen Heyeti üyeleriyle velilerin de destek verdiği eylemde, “Tüm Azınlık okullarında olduğu gibi, Türkçe ile Yunanca müfredatın arasındaki dengenin korunmasını istiyoruz”, “Medrese-i Hayriye’de ana dildeki eğitimi ve din eğitimini kısıtlayan kararın iptal edilmesini istiyoruz” yazılı döviz ve pankartlar açıldı.

Encümen Heyeti Başkanı Hasan Molla basına yaptığı açıklamada, Medrese-i Hayriye’de Türkçe yapılan ders saatlerinin, Yunanistan Eğitim Bakanlığının kararıyla azaltıldığını ancak bu uygulamanın öğrenci ve veliler tarafından reddedildiğini belirtti.

Molla, “Son sınıfta ise Türkçe dersler tamamen kaldırıldı. Buna itiraz ediyoruz ve azınlık okullarında iki dil arasındaki eşitliğin mutlaka okulumuzda da uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

Medresenin Gümülcine Müslüman Cemaati Vakıflarına ait bir kurum olarak uzun bir süredir dini eğitim veren imam hatip formatında bir okul olduğunu anlatan Molla, şöyle konuştu: “Biz burayı dini eğitim veren bir azınlık okulu olarak biliyoruz ve yasal hakkımız neyse onu istiyoruz. Eğer bu okul bir azınlık okuluysa bütün azınlık okullarında mevcut olan ve anlaşmalara göre uygulanan programın burada da uygulanmasını istiyoruz. Dini bir kurum olma özelliği itibarıyla da din derslerinin azaltılmasını kabul etmiyoruz.”