Hollanda Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, Türkiye’den yeni gelen göçmenlere zorunlu uyum yükümlülüğü için araştırma yaptıklarını açıkladı.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması uyarınca şimdiye kadar Türk vatandaşları Hollanda’daki uyum sınavlarından muaf tutuluyordu.

Şimdi ise hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ile Demokratlar 66 Partisi (D66), Türk vatandaşları için zorunlu uyum sınavı istiyor.

Hıristiyan Demokratlara göre, Türklerin Hollanda toplumuna uyumuyla ilgili birçok sorun var.

CDA milletvekili Pieter Heerma, Türkiye’de artan siyasi gerilim nedeniyle Hollanda’ya gelen Türklerin sayısının da aynı ölçüde çoğaldığını söyledi.

D66 milletvekili Jan Paternotte de, Hollanda Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, ülkeye yeni gelen Türk vatandaşlarının dil öğrenmeleri ve kısa sürede iş bulabilmeleri gerektiğini vurguladı.

Aile birleşimi ya da başka nedenlerle Hollanda’ya gelmek isteyen başka ülke vatandaşları, bulundukları ülkede belirli bir süre kursa giderek Hollanda’da dil, kültür ve günlük yaşam hakkında eğitiliyor.

Daha sonra Hollanda temsilciliklerinde yapılan sınava giren adaylar, yeterli puanı almaları durumunda oturma izni almaya hak kazanıyor.