Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest 18 Temmuz 2016’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki darbe girişimini kınadı. Earnest “ABD yetkililerinin Türkiye’deki başarısız darbe girişimini şiddetle kınadıklarını” söyledi ve bu açıklaması ABD’nin darbe girişimini kınadığı ilk açıklama oldu. Daha önce ABD Başkanı Barack Obama demokratik yollarla seçilmiş Türkiye hükûmetini desteklediğini açıklamıştı. Dışişleri Bakanı John Kerry de “ABD demokratik yollarla seçilmiş bir lideri devirmeye çalışan tüm girişimlerin karşısındadır ve değişim anayasal yollarla gelmelidir” demişti fakat Earnest’in demecinden önce ABD’den herhangi bir kınama açıklaması yapılmadı.

15 Temmuz 2016’da ordu içindeki FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) bağlantılı bir cunta Türkiye’de darbe girişiminde bulundu. Darbe girişimi milyonlarca vatandaşın sokaklara dökülmesi ve polis ve devlete sadık askerlerle birlikte darbecilerle mücadele etmesi sonucu geri püskürtüldü. Darbeciler ağır silahlar, tanklar, helikopterler ve savaş uçaklarıyla 240 vatandaşı öldürdü, 2200’ünü yaraladı. TBMM, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Milli İstihbarat teşkilatı bombalandı.

Cunta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Başbakan Binali Yıldırım’ı öldürmek üzere hedef aldı. Erdoğan’ın Marmaris’teki otelden ayrılmasının hemen ardından, 25 darbeci asker helikopterlerden iple otele inerek ve ateş açarak Cumhurbaşkanını yakalamaya çalıştı. Darbeciler Cumhurbaşkanının Marmaris’ten ayrıldığı yerleri de bombaladılar. Cumhurbaşkanının uçağı İstanbul yolunda cuntacı F-16’lar tarafından taciz edildi. Darbeciler Başbakan Yıldırım’ı da İstanbul’da hedef aldı, Başbakan kıl payı kurtuldu.