16 Temmuz 2016’da Lüksemburg’da yaptığı basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’deki darbe girişiminin püskürtülmesini de değerlendirdi. Kerry darbe girişimi hakkında şunları söyledi:

Bunu söylemek zorundayım ki [Türkiye’deki darbe girişimi] çok parlak planlanmış ve uygulanmış gibi durmuyor, fakat isterseniz tüm gerçekler ortaya çıkana dek yargıda bulunmaktan kaçınalım

15 Temmuz 2016’da ordu içindeki FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) bağlantılı bir cunta Türkiye’de darbe girişiminde bulundu. Darbe girişimi milyonlarca vatandaşın sokaklara dökülmesi ve polis ve devlete sadık askerlerle birlikte darbecilerle mücadele etmesi sonucu geri püskürtüldü. Darbeciler ağır silahlar, tanklar, helikopterler ve savaş uçaklarıyla 240 vatandaşı öldürdü, 2200’ünü yaraladı. TBMM, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Milli İstihbarat teşkilatı bombalandı.

Cunta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Başbakan Binali Yıldırım’ı öldürmek üzere hedef aldı. Erdoğan’ın Marmaris’teki otelden ayrılmasının hemen ardından, 25 darbeci asker helikopterlerden iple otele inerek ve ateş açarak Cumhurbaşkanını yakalamaya çalıştı. Darbeciler Cumhurbaşkanının Marmaris’ten ayrıldığı yerleri de bombaladılar. Cumhurbaşkanının uçağı İstanbul yolunda cuntacı F-16’lar tarafından taciz edildi. Darbeciler Başbakan Yıldırım’ı da İstanbul’da hedef aldı, Başbakan kıl payı kurtuldu.